Üstten Darbeli Ekipmanlar – Top Hammer Bits

ÜSTTEN DARBELİ DELİK DELME SİSTEMİ

Üstten darbeli sistemde , makinenin üzerinde bulunan tabanca , ürettiği enerjiyi borular (tijler) sayesinde delik dibindeki bitlere ileterek kayanın kırılmasını sağlar. Gereken enerji hidrolik tabancalar tarafından üretilir. Üretilen basınç kuvveti sayesinde piston itilerek şank adamtörüne vurulması sağlanır .

Üstten darbeli deliciler oluşan formasyonlara göre yumuşak kayaçlardan sert kayaçlara kadar çeşitlendirilmektedir. Delik çağlarına göre de çalışma şekli ve büyüklükleri değişiklik göstermektedir.

-DARBE : Çekiç Pistonu tarafından üretilen enerji delici bitlere iletilerek darbe enerjisiyle kayaçlara uygulanmaktadır.Darbe seviyesi de kayaçların sertliğine göre belirlenmektedir.
-BASKI : Enerji aktarımı ve ilerleme için delici matkabın delik dibi ile sabit temas hainde bunması gerekir . Bu nedenle belirli bir baskı oluşturulmalıdır.
-DÖNME: Oluşan formasyonlara uygun dönme hızı ayarlanmalıdır.
-ÜFLEME: Delik dibinde oluşturulan kırıntıların ortamdan uzaklaştırılabilmesi için gereklidir.Bu işlemin aksaması sebebi ile doğru orantılı olarak ilerleme hızıda yavaşlamaktadır

En küçükten en büyük ölçülere kadar , tüm çaplarda boyut ve ebatlarda üstten darbeli ,delme patlatma ve tünel açma ekipmanlarımızda stoklarımızda mevcuttur.